Ryzen Threadripper PRO 3945WX
Ryzen Threadripper PRO 3945WX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper PRO 3945WX
WRX8
•
Castle Peak
•
14.07.2020
•
12 cores /
24 threads
•
4.00 GHz
•
280W
🏆 Top #394
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
47,914
PassMark
33,435
Efficiency
171.12
Meet Ryzen Threadripper PRO 3945WX — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 12 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 24 data threads. By default, the cores function at 4 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.3 GHz. For fast data exchange, 64 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 280 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 14.07.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Castle Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000168 |
Architecture
| Socket | WRX8 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 14 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 7.60 million |
| Die Size | 148.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 8 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x128 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 280 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 33 435 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 700 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 171.12 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.