Ryzen Threadripper 9970X
Ryzen Threadripper 9970X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper 9970X
sTR5
•
Shimada Peak
•
30.07.2025
•
32 cores /
64 threads
•
4.00 GHz
•
350W
🏆 Top #73
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
125,836
PassMark
107,154
Efficiency
359.53
Meet Ryzen Threadripper 9970X — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 4 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 32 cores and 64 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.4 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. Thanks to 128 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 350 W in standard operating mode. The gaming performance of Ryzen Threadripper 9970X is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 30.07.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Shimada Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001594 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 33.26 million |
| Die Size | 282.40 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 204.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x80 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 107 154 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 533 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 359.53 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.