Ryzen Threadripper 7970X
Ryzen Threadripper 7970X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper 7970X
sTR5
•
Storm Peak
•
19.10.2023
•
32 cores /
64 threads
•
4.00 GHz
•
350W
🏆 Top #106
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
108,264
PassMark
99,221
Efficiency
309.33
Ryzen Threadripper 7970X is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 32 cores and 64 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.3 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The L3 smart cache size is 128 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 350 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 19.10.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Storm Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001351 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 26.28 million |
| Die Size | 284.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 32 |
| Total Threads | 64 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 166.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 2048 KB |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x48 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x32 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 99 221 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 169 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 309.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.