Ryzen Threadripper 7960X
Ryzen Threadripper 7960X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper 7960X
sTR5
•
Storm Peak
•
19.10.2023
•
24 cores /
48 threads
•
4.20 GHz
•
350W
🏆 Top #201
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
76,588
PassMark
83,568
Efficiency
218.82
The Ryzen Threadripper 7960X processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 5 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 24 computing cores with support for 48 threads. In standard mode, the chip operates at 4.2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5.3 GHz when the system demands it. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 128 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 350 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 19.10.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Storm Peak |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001352 |
Architecture
| Socket | sTR5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 26.28 million |
| Die Size | 284.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 24 |
| Total Threads | 48 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Multiplier | 42.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 166.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1536 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x48 |
| Additional PCIe Lanes | PCIe 4.0 x32 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 350 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 83 568 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 120 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 218.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.