Ryzen Threadripper 1940X
Ryzen Threadripper 1940X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Threadripper 1940X
SP3r2
•
Zen
•
14 cores /
28 threads
•
3.50 GHz
•
180W
🏆 Top #638
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
27,099
Efficiency
150.55
Meet Ryzen Threadripper 1940X — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 14 cores, capable of executing 28 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.5 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 32 MB. The TDP level for this model is set within 180 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Threadripper |
| Codename | Zen |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | SP3r2 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 9.60 million |
| Die Size | 426.00 mm² |
| Package Type | Other |
| Max. Temperature (TjMax) | 68 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 14 |
| Total Threads | 28 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 4 |
| Memory Bandwidth | 85.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 1344 KB |
| L2 Cache | 7 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x60 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 180 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 27 099 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 419 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 150.55 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.