Ryzen Embedded V3C48
Ryzen Embedded V3C48 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Embedded V3C48
FP7
•
Rembrandt
•
27.09.2022
•
8 cores /
16 threads
•
3.30 GHz
•
45W
🏆 Top #1105
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,856
PassMark
20,203
Efficiency
307.91
The Ryzen Embedded V3C48 processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 6 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. It features 8 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 3.3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.8 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 27.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Embedded |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000817 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 203 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 804 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 307.91 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.