Ryzen Embedded V3C44
Ryzen Embedded V3C44 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Embedded V3C44
FP7
•
Rembrandt
•
27.09.2022
•
4 cores /
8 threads
•
3.50 GHz
•
45W
🏆 Top #1245
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,812
Efficiency
262.49
AMD released the Ryzen Embedded V3C44 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The processor is based on advanced 6 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. In standard mode, the chip operates at 3.5 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 3.8 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 45 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 27.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Embedded |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000744 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 35.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 11 812 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 691 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 262.49 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.