Ryzen Embedded V3C18I
Ryzen Embedded V3C18I — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Embedded V3C18I
FP7
•
Rembrandt
•
27.09.2022
•
8 cores /
16 threads
•
1.90 GHz
•
15W
🏆 Top #1114
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,754
PassMark
13,856
Efficiency
916.93
Meet Ryzen Embedded V3C18I — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 6 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. In standard mode, the chip operates at 1.9 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 3.8 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 27.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Embedded |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000559 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 19.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 10 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 856 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 491 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 916.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.