Ryzen Embedded R2544
Ryzen Embedded R2544 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Embedded R2544
FP5
•
Picasso
•
30.09.2022
•
4 cores /
8 threads
•
3.35 GHz
•
45W
🏆 Top #1782
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
5,690
PassMark
8,486
Efficiency
126.44
The Ryzen Embedded R2544 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 12 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. Multitasking is implemented through 4 cores and 8 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.4 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 3.7 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 30.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Embedded |
| Codename | Picasso |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YE2544C3T4MFH, YE2544C3T4MFHA |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen+ |
| Process Node (CPU Node) | 12 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.94 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.35 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Multiplier | 33.50 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 486 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 102 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 126.44 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.