Ryzen Embedded R2312
Ryzen Embedded R2312 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Embedded R2312
FP5
•
Picasso
•
21.06.2022
•
2 cores /
4 threads
•
2.70 GHz
•
15W
🏆 Top #2128
Performance
Synthetic Score
3,545
PassMark
3,933
Efficiency
236.33
AMD released the Ryzen Embedded R2312 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 12 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. It features 2 cores and 4 threads, making it an excellent choice for modern tasks. In standard mode, the chip operates at 2.7 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.5 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. While Ryzen Embedded R2312 is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 21.06.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Embedded |
| Codename | Picasso |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YE2312C4T2OFH |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen+ |
| Process Node (CPU Node) | 12 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.94 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 2 |
| Total Threads | 4 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 27.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 192 KB |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 3 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 12 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 3 933 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 960 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 236.33 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.