Ryzen Embedded 8845HS
Ryzen Embedded 8845HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen Embedded 8845HS
FP8
•
Hawk Point
•
02.04.2024
•
8 cores /
16 threads
•
3.80 GHz
•
45W
🏆 Top #648
🧠 16 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
26,828
Efficiency
596.18
The Ryzen Embedded 8845HS model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 4 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. By default, the cores function at 3.8 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 5.1 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The TDP level for this model is set within 45 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 02.04.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen Embedded |
| Codename | Hawk Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 25.00 million |
| Die Size | 178.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 780M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (16 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 26 828 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 191 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 596.18 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.