Ryzen AI 9 HX 370
Ryzen AI 9 HX 370 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen AI 9 HX 370
FP8
•
Strix Point
•
01.07.2024
•
12 cores /
24 threads
•
2.00 GHz
•
28W
🏆 Top #521
🧠 50 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
33,547
PassMark
35,108
Efficiency
1,198.11
The Ryzen AI 9 HX 370 model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. A hybrid design is employed here: 4 powerful cores handle heavy tasks, while 8 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 24. The base clock speed is 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5.1 GHz when the system demands it. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The TDP level for this model is set within 28 W. The gaming performance of Ryzen AI 9 HX 370 is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 01.07.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen AI |
| Codename | Strix Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000994 |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 5 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 233.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
| Performance Cores (P-Cores) | 4 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 8 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| E-Core Base Frequency | 1.4 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 320 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 890M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x16 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (50 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 15 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 35 108 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 958 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1198.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.