Ryzen 9 8945HX
Ryzen 9 8945HX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 8945HX
FL1
•
Dragon Range
•
23.04.2025
•
16 cores /
32 threads
•
2.50 GHz
•
55W
🏆 Top #359
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
51,580
PassMark
52,029
Efficiency
937.82
The Ryzen 9 8945HX processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 5 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 16 computing cores with support for 32 threads. In standard mode, the chip operates at 2.5 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 5.4 GHz when the system demands it. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 64 MB. The TDP level for this model is set within 55 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 23.04.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Dragon Range |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001848 |
Architecture
| Socket | FL1 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 13.14 million |
| Die Size | 142.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.5 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Multiplier | 24.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 83.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 16 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 610M |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x28 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 55 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 45 W - 75 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 52 029 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 898 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 937.82 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.