Ryzen 9 7940H
Ryzen 9 7940H — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 7940H
FP8
•
Phoenix
•
01.01.2023
•
8 cores /
16 threads
•
4.00 GHz
•
35W
🏆 Top #606
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
28,361
PassMark
29,168
Efficiency
810.31
The Ryzen 9 7940H model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. In standard mode, the chip operates at 4 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5.2 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 35 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 01.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Phoenix |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000954 (FP7r2) 100-000000963 (FP7) 100-000001128 (FP8) |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 25.00 million |
| Die Size | 178.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Multiplier | 40.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 780M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 29 168 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 963 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 810.31 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.