Ryzen 9 7900X
Ryzen 9 7900X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 7900X
AM5
•
Raphael
•
27.09.2022
•
12 cores /
24 threads
•
4.70 GHz
•
170W
🏆 Top #376
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
49,896
PassMark
51,295
Efficiency
293.51
AMD released the Ryzen 9 7900X processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 5 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 12 cores, capable of executing 24 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 4.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5.6 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. Thanks to 64 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 170 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 27.09.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Raphael |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000589 |
Architecture
| Socket | AM5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 13.14 million |
| Die Size | 142.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.6 GHz |
| Multiplier | 47.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 83.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x24 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 170 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 230 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 51 295 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 4 230 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 293.51 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.