Ryzen 9 6900HX
Ryzen 9 6900HX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 6900HX
FP7
•
Rembrandt
•
01.01.2022
•
8 cores /
16 threads
•
3.30 GHz
•
45W
🏆 Top #723
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
23,847
PassMark
24,190
Efficiency
529.93
Ryzen 9 6900HX is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The die is produced using 6 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. By default, the cores function at 3.3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.9 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, Ryzen 9 6900HX is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000544 100-000000560 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 208.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 680M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 24 190 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 384 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 529.93 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.