Ryzen 9 5950X
Ryzen 9 5950X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 5950X
AM4
•
Vermeer
•
05.11.2020
•
16 cores /
32 threads
•
3.40 GHz
•
105W
🏆 Top #419
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
44,941
PassMark
13,220
Efficiency
428.01
Ryzen 9 5950X is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The CPU received 16 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 32 data threads. The base clock speed is 3.4 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.9 GHz when the system demands it. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. For fast data exchange, 64 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The TDP level for this model is set within 105 W. The gaming performance of Ryzen 9 5950X is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 05.11.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Vermeer |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000059 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 8.30 million |
| Die Size | 148.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 16 |
| Total Threads | 32 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 1024 KB |
| L2 Cache | 8 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 105 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 142 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 220 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 972 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 428.01 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.