Ryzen 9 5900HX
Ryzen 9 5900HX — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 5900HX
FP6
•
Cezanne
•
12.01.2021
•
8 cores /
16 threads
•
3.30 GHz
•
45W
🏆 Top #789
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
21,583
PassMark
22,148
Efficiency
479.62
Ryzen 9 5900HX is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. It features 8 cores and 16 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 3.3 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.6 GHz. Moreover, an unlocked multiplier opens up possibilities for further manual overclocking. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Cezanne |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000300 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 148 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 165 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 479.62 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.