Ryzen 9 5900
Ryzen 9 5900 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 9 5900
AM4
•
Vermeer
•
12.01.2021
•
12 cores /
24 threads
•
3.00 GHz
•
65W
🏆 Top #539
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
32,241
PassMark
33,957
Efficiency
496.02
AMD released the Ryzen 9 5900 processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 12 cores and 24 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.7 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 64 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 12.01.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 9 |
| Codename | Vermeer |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000062 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 8.30 million |
| Die Size | 148.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 12 |
| Total Threads | 24 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 768 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 64 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 33 957 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 434 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 496.02 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.