Ryzen 7 PRO 7730U
Ryzen 7 PRO 7730U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 PRO 7730U
FP6
•
Barcelo-R
•
04.01.2023
•
8 cores /
16 threads
•
2.00 GHz
•
15W
🏆 Top #945
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
17,618
PassMark
18,138
Efficiency
1,174.53
The Ryzen 7 PRO 7730U processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. By default, the cores function at 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.5 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Barcelo-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000948 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics (Vega 8) |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 138 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 992 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1174.53 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.