Ryzen 7 PRO 6850H
Ryzen 7 PRO 6850H — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 PRO 6850H
FP7
•
Rembrandt
•
19.04.2022
•
8 cores /
16 threads
•
3.20 GHz
•
45W
🏆 Top #748
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,874
PassMark
23,428
Efficiency
508.31
The Ryzen 7 PRO 6850H processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 6 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 8 cores, capable of executing 16 instruction threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3.2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.7 GHz when the system demands it. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. Regarding gaming performance, Ryzen 7 PRO 6850H is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 19.04.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000542 100-000000564 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 208.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 680M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 23 428 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 291 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 508.31 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.