Ryzen 7 PRO 5755G
Ryzen 7 PRO 5755G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 PRO 5755G
AM4
•
Cezanne
•
05.09.2024
•
8 cores /
16 threads
•
3.80 GHz
•
65W
🏆 Top #715
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
24,332
PassMark
23,827
Efficiency
374.34
The Ryzen 7 PRO 5755G processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. In standard mode, the chip operates at 3.8 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.6 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 05.09.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Cezanne |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001748 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 23 827 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 351 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 374.34 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.