Ryzen 7 PRO 5750GE
Ryzen 7 PRO 5750GE — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 PRO 5750GE
AM4
•
Cezanne
•
01.06.2021
•
8 cores /
16 threads
•
3.20 GHz
•
35W
🏆 Top #870
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,592
PassMark
21,046
Efficiency
559.77
The Ryzen 7 PRO 5750GE processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 8 cores and 16 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.6 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, Ryzen 7 PRO 5750GE is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.06.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Cezanne |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000257 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 21 046 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 251 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 559.77 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.