Ryzen 7 PRO 4750G
Ryzen 7 PRO 4750G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 PRO 4750G
AM4
•
Renoir
•
21.07.2020
•
8 cores /
16 threads
•
3.60 GHz
•
65W
🏆 Top #846
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,150
PassMark
20,210
Efficiency
310.00
The Ryzen 7 PRO 4750G model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. In standard mode, the chip operates at 3.6 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.4 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. While Ryzen 7 PRO 4750G is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 21.07.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000145 100-100000145MPK |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 210 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 708 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 310.00 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.