Ryzen 7 6800H
Ryzen 7 6800H — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 6800H
FP7
•
Rembrandt
•
01.01.2022
•
8 cores /
16 threads
•
3.20 GHz
•
45W
🏆 Top #754
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,610
PassMark
22,874
Efficiency
502.44
Ryzen 7 6800H is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. Thanks to the use of the 6 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. Starting operating frequencies begin at 3.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.7 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 45 W. Regarding gaming performance, Ryzen 7 6800H is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 01.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000545 100-000000561 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 208.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 680M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 874 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 200 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 502.44 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.