Ryzen 7 5705G
Ryzen 7 5705G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 5705G
AM4
•
Cezanne
•
24.02.2025
•
8 cores /
16 threads
•
3.80 GHz
•
65W
🏆 Top #716
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
24,332
PassMark
24,332
Efficiency
374.34
Meet Ryzen 7 5705G — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The die is produced using 7 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. By default, the cores function at 3.8 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.6 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. The gaming performance of Ryzen 7 5705G is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 24.02.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Cezanne |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001800 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.8 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 38.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
| Configurable TDP (cTDP) |
Performance
| Multi-Core Performance | 24 332 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 285 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 374.34 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.