Ryzen 7 5700X
Ryzen 7 5700X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 5700X
AM4
•
Vermeer
•
04.04.2022
•
8 cores /
16 threads
•
3.40 GHz
•
65W
🏆 Top #746
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,924
PassMark
26,603
Efficiency
352.68
The Ryzen 7 5700X processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. The base clock speed is 3.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.6 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 32 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 65 W in standard operating mode. In gaming scenarios, this model unleashes its full potential. Thanks to fast cores, the processor won't be a 'bottleneck' even when paired with powerful graphics cards, guaranteeing smooth gameplay.
General Information
| Release Date | 04.04.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Vermeer |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000926 100-100000926WOF |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 4.15 million |
| Die Size | 74.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 26 603 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 386 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 352.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.