Ryzen 7 4800H
Ryzen 7 4800H — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 4800H
FP6
•
Renoir
•
06.01.2020
•
8 cores /
16 threads
•
2.90 GHz
•
45W
🏆 Top #1130
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,478
PassMark
18,021
Efficiency
299.51
AMD released the Ryzen 7 4800H processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 16 data threads. In standard mode, the chip operates at 2.9 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.2 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 45 W, so adequate cooling should be considered. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 06.01.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000098 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 29.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics 448SP |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 021 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 588 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 299.51 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.