Ryzen 7 4700U
Ryzen 7 4700U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 4700U
FP6
•
Renoir
•
06.01.2020
•
8 cores /
8 threads
•
2.00 GHz
•
15W
🏆 Top #1232
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
11,976
PassMark
13,157
Efficiency
798.40
Ryzen 7 4700U is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 8 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. The base clock speed is 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.1 GHz. For fast data exchange, 8 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 06.01.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000083 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics 448SP |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 10 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 157 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 496 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 798.40 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.