Ryzen 7 3700U
Ryzen 7 3700U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 3700U
FP5
•
Picasso
•
06.01.2019
•
4 cores /
8 threads
•
2.30 GHz
•
15W
🏆 Top #1667
Performance
Synthetic Score
6,499
PassMark
7,037
Efficiency
433.27
The Ryzen 7 3700U processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The hardware foundation of the die is based on 12 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. By default, the cores function at 2.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 06.01.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Picasso |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YM370BC4T4MFG |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen+ |
| Process Node (CPU Node) | 12 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.94 million |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 10 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 7 037 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 942 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 433.27 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.