Ryzen 7 2800H
Ryzen 7 2800H — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 2800H
FP5
•
Raven Ridge
•
30.05.2018
•
4 cores /
8 threads
•
3.40 GHz
•
15W
🏆 Top #1622
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,859
PassMark
8,170
Efficiency
457.27
Ryzen 7 2800H is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The computational arsenal of this model includes 4 cores, capable of executing 8 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 3.4 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.8 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 4 MB. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 30.05.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Raven Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | Other |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.4 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Multiplier | 34.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon RX Vega 11 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 8 170 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 177 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 457.27 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.