Ryzen 7 170
Ryzen 7 170 — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 7 170
FP7
•
Rembrandt-R
•
01.10.2025
•
8 cores /
16 threads
•
3.20 GHz
•
35W
🏆 Top #768
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,226
Efficiency
635.03
Meet Ryzen 7 170 — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The processor is based on advanced 6 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The die configuration includes 8 computing cores with support for 16 threads. The base clock speed is 3.2 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.8 GHz. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 01.10.2025 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 7 |
| Codename | Rembrandt-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000989 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 210.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 8 |
| Total Threads | 16 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.75 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 512 KB |
| L2 Cache | 4 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 680M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 226 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 472 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 635.03 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.