Ryzen 5 PRO 8540U
Ryzen 5 PRO 8540U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 PRO 8540U
FP7
•
Hawk Point
•
16.04.2024
•
6 cores /
12 threads
•
3.20 GHz
•
28W
🏆 Top #1133
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
13,424
PassMark
18,250
Efficiency
479.43
Meet Ryzen 5 PRO 8540U — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 4 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. A hybrid design is employed here: 2 powerful cores handle heavy tasks, while 4 efficiency cores manage background processes. The total number of threads is 12. The base clock speed is 3.2 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.9 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 28 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Ryzen 5 PRO 8540U is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 16.04.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Server / Workstation |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Hawk Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001329 (FP7r2) , 100-000001331 (FP7) |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 20.90 million |
| Die Size | 137.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 3 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 740M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x14 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 15 W - 30 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 18 250 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 572 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 479.43 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.