Ryzen 5 PRO 7530U
Ryzen 5 PRO 7530U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 PRO 7530U
FP6
•
Barcelo-R
•
04.01.2023
•
6 cores /
12 threads
•
2.00 GHz
•
15W
🏆 Top #1040
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
15,267
PassMark
14,019
Efficiency
1,017.80
The Ryzen 5 PRO 7530U processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 7 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. Multitasking is implemented through 6 cores and 12 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 4.5 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 16 MB. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. The gaming performance of Ryzen 5 PRO 7530U is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Barcelo-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000949 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics (Vega 7) |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 019 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 909 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1017.80 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.