Ryzen 5 PRO 6650HS
Ryzen 5 PRO 6650HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 PRO 6650HS
FP7
•
Rembrandt
•
19.04.2022
•
6 cores /
12 threads
•
3.30 GHz
•
35W
🏆 Top #974
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
16,909
Efficiency
483.11
The Ryzen 5 PRO 6650HS processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The processor is based on advanced 6 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 3.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.5 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 35 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 19.04.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000543 100-000000565 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 208.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 660M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 909 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 522 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 483.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.