Ryzen 5 PRO 5650G
Ryzen 5 PRO 5650G — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 PRO 5650G
AM4
•
Cezanne
•
01.06.2021
•
6 cores /
12 threads
•
3.90 GHz
•
65W
🏆 Top #858
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,687
PassMark
20,441
Efficiency
302.88
Meet Ryzen 5 PRO 5650G — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. Multitasking is implemented through 6 cores and 12 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 3.9 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.4 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 65 W. While Ryzen 5 PRO 5650G is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 01.06.2021 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Cezanne |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000255 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.9 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 39.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 7 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 441 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 237 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 302.88 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.