Ryzen 5 PRO 4650GE
Ryzen 5 PRO 4650GE — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 PRO 4650GE
AM4
•
Renoir
•
21.07.2020
•
6 cores /
12 threads
•
3.30 GHz
•
35W
🏆 Top #1659
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
6,561
PassMark
15,294
Efficiency
187.46
AMD released the Ryzen 5 PRO 4650GE processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The die configuration includes 6 computing cores with support for 12 threads. The base clock speed is 3.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.2 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The TDP level for this model is set within 35 W. While Ryzen 5 PRO 4650GE is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 21.07.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000153 100-100000153MPK |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | PGA |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 7 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 47 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 15 294 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 606 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 187.46 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.