Ryzen 5 PRO 2500U
Ryzen 5 PRO 2500U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 PRO 2500U
FP5
•
Raven Ridge
•
08.01.2019
•
4 cores /
8 threads
•
2.00 GHz
•
15W
🏆 Top #1671
Performance
Synthetic Score
6,498
PassMark
6,612
Efficiency
433.20
AMD released the Ryzen 5 PRO 2500U processor :year_text, expanding its popular :family_text series. The hardware foundation of the die is based on 14 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. The CPU received 4 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 8 data threads. Starting operating frequencies begin at 2 GHz. In Turbo Boost mode, this indicator can reach 3.6 GHz. For fast data exchange, 4 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 15 W. While Ryzen 5 PRO 2500U is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 08.01.2019 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Raven Ridge |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YM250BC4T4MFB |
Architecture
| Socket | FP5 |
| Microarchitecture | Zen |
| Process Node (CPU Node) | 14 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Die Size | 246.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 38.40 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 4 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 8 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 12 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 6 612 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 1 800 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 433.20 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.