Ryzen 5 8645HS
Ryzen 5 8645HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 8645HS
FP8
•
Hawk Point
•
06.12.2023
•
6 cores /
12 threads
•
4.30 GHz
•
45W
🏆 Top #552
🧠 16 TOPS
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
31,294
PassMark
22,222
Efficiency
695.42
The Ryzen 5 8645HS processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. The base clock speed is 4.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 5 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The manufacturer indicates heat dissipation at 45 W in standard operating mode. The gaming performance of Ryzen 5 8645HS is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 06.12.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Hawk Point |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001320 (FP7r2) 100-000001385 (FP7) 100-000001310 (FP8) |
Architecture
| Socket | FP8 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 25.00 million |
| Die Size | 178.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 43.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 760M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
| Artificial Intelligence (NPU) | Yes (16 TOPS) |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 45 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 35 W - 54 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 22 222 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 588 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 695.42 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.