Ryzen 5 7600X3D
Ryzen 5 7600X3D — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 7600X3D
AM5
•
Raphael
•
30.08.2024
•
6 cores /
12 threads
•
4.10 GHz
•
65W
🏆 Top #802
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
21,234
PassMark
25,780
Efficiency
326.68
The Ryzen 5 7600X3D model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. The processor is based on advanced 5 nm lithography and is compatible with the compatible motherboards connector. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. The base clock speed is 4.1 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.7 GHz. For fast data exchange, 96 MB of third-level cache memory (L3) is provided. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. The gaming performance of Ryzen 5 7600X3D is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 30.08.2024 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Raphael |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001721 |
Architecture
| Socket | AM5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 11.27 million |
| Die Size | 71.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 89 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 4.1 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Multiplier | 41.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 83.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 96 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics |
| PCIe Version | PCIe 5.0 x24 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 25 780 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 596 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 326.68 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.