Ryzen 5 7545U
Ryzen 5 7545U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 7545U
FP7
•
Phoenix2
•
02.11.2023
•
6 cores /
12 threads
•
3.20 GHz
•
28W
🏆 Top #871
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
19,592
PassMark
20,247
Efficiency
699.71
Ryzen 5 7545U is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The die is produced using 4 nm technology. A motherboard with a compatible motherboards platform will be required for PC assembly. The processor features an advanced hybrid architecture, offering 6 cores (2 performance and 4 efficiency) and capable of handling up to 12 threads simultaneously. In standard mode, the chip operates at 3.2 GHz. During resource-intensive tasks, the clock speed boosts to an impressive 4.9 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 28 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 02.11.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Phoenix2 |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000930 (FP7r2) 100-000000929 (FP7) |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 4 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 20.90 million |
| Die Size | 137.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 100 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
| Performance Cores (P-Cores) | 2 |
| Efficiency Cores (E-Cores) | 4 |
| Hybrid Architecture | Yes (big.LITTLE) |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| E-Core Base Frequency | 3 GHz |
| E-Core Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Multiplier | 32.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 89.60 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 128 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 740M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x14 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 28 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 15 W - 30 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 20 247 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 755 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 699.71 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.