Ryzen 5 7530U
Ryzen 5 7530U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 7530U
FP6
•
Barcelo-R
•
04.01.2023
•
6 cores /
12 threads
•
2.00 GHz
•
15W
🏆 Top #1098
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,019
PassMark
15,267
Efficiency
934.60
Meet Ryzen 5 7530U — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. The base clock speed is 2 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4.5 GHz when the system demands it. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. Regarding gaming performance, Ryzen 5 7530U is an excellent solution for gaming builds. High operating frequencies and a solid amount of cache memory ensure stable and high FPS in modern AAA titles.
General Information
| Release Date | 04.01.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Barcelo-R |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000943 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 20.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics (Vega 6) |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 15 267 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 015 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 934.60 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.