Ryzen 5 7500F
Ryzen 5 7500F — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 7500F
AM5
•
Raphael
•
22.07.2023
•
6 cores /
12 threads
•
3.70 GHz
•
65W
🏆 Top #755
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
22,589
PassMark
26,647
Efficiency
347.52
Ryzen 5 7500F is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. Thanks to the use of the 5 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The CPU received 6 physical cores. Thanks to multi-threading technology, it processes up to 12 data threads. By default, the cores function at 3.7 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 5 GHz. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. The L3 smart cache size is 32 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The TDP level for this model is set within 65 W. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 22.07.2023 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Raphael |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000597 |
Architecture
| Socket | AM5 |
| Microarchitecture | Zen 4 |
| Process Node (CPU Node) | 5 nm |
| Process Node (I/O Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 6.57 million |
| Die Size | 71.00 mm² |
| Package Type | LGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.7 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Multiplier | 37.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 83.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 6 MB |
| L3 Cache | 32 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 5.0 x24 |
| Bundled Cooler | Wraith Stealth |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 88 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 26 647 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 830 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 347.52 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.