Ryzen 5 6600HS
Ryzen 5 6600HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 6600HS
FP7
•
Rembrandt
•
01.01.2022
•
6 cores /
12 threads
•
3.30 GHz
•
35W
🏆 Top #973
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
16,909
Efficiency
483.11
The Ryzen 5 6600HS model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 6 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 6 cores and 12 computing threads, which is sufficient for comfortable work. Starting operating frequencies begin at 3.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.5 GHz. The L3 smart cache size is 16 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. This is an uncompromising option for gaming. The chip demonstrates outstanding results in esports disciplines and demanding open-world games, minimizing frame rate drops (1% Low).
General Information
| Release Date | 01.01.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Rembrandt |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000546 100-000000562 |
Architecture
| Socket | FP7 |
| Microarchitecture | Zen 3+ |
| Process Node (CPU Node) | 6 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 208.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 76.80 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon 660M |
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 909 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 522 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 483.11 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.