Ryzen 5 5625C
Ryzen 5 5625C — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 5625C
FP6
•
Cezanne-U
•
05.05.2022
•
6 cores /
12 threads
•
2.30 GHz
•
15W
🏆 Top #997
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
16,345
Efficiency
1,089.67
Meet Ryzen 5 5625C — a modern solution from AMD, which saw the light of day :year_text. The hardware foundation of the die is based on 7 nm manufacturing norms, ensuring high transistor density. The compatible motherboards connector is supported. It features 6 cores and 12 threads, making it an excellent choice for modern tasks. By default, the cores function at 2.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.3 GHz. For fast data exchange, 16 MB of third-level cache memory (L3) is provided. Nominal power consumption (TDP) is 15 W, so adequate cooling should be considered. While Ryzen 5 5625C is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 05.05.2022 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Cezanne-U |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000xxx |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 10.70 million |
| Die Size | 180.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Vega 7 |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x8 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 16 345 (Calculation) |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 405 (Calculation) |
| Efficiency (Perf/Watt) | 1089.67 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.