Ryzen 5 5600X3D
Ryzen 5 5600X3D — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 5600X3D
AM4
•
Vermeer
•
07.07.2023
•
6 cores /
12 threads
•
3.30 GHz
•
105W
🏆 Top #816
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
20,894
PassMark
21,842
Efficiency
198.99
The Ryzen 5 5600X3D processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 6 cores and 12 computing threads, which is sufficient for comfortable work. The base clock speed is 3.3 GHz. Thanks to dynamic overclocking technologies, the maximum frequency rises to 4.4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 96 MB. The manufacturer indicates heat dissipation at 105 W in standard operating mode. The gaming performance of Ryzen 5 5600X3D is at a high level. Architectural improvements and a spacious cache allow the system to rapidly process game engine physics.
General Information
| Release Date | 07.07.2023 |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Vermeer |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000001176 |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen 3 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Process Node (I/O Node) | 12 nm |
| Foundry | TSMC |
| Die Size | 74.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 90 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Multiplier | 33.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | Yes |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 96 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 4.0 x20 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 105 W |
| Max Power Consumption (Turbo/PL2) | 142 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 21 842 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 3 179 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 198.99 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.