Ryzen 5 4600HS
Ryzen 5 4600HS — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 4600HS
FP6
•
Renoir
•
06.01.2020
•
6 cores /
12 threads
•
3.00 GHz
•
35W
🏆 Top #1307
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
10,692
PassMark
14,349
Efficiency
305.49
Ryzen 5 4600HS is a powerful chip:family_text from AMD, released :year_text. The chip is manufactured using a 7 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. By default, the cores function at 3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4 GHz. The L3 smart cache size is 8 MB, which positively affects the overall system responsiveness. The manufacturer indicates heat dissipation at 35 W in standard operating mode. While Ryzen 5 4600HS is not positioned as a flagship gaming solution, it is quite capable of handling popular games at medium settings when combined with a discrete graphics card.
General Information
| Release Date | 06.01.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | unknown |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 30.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 68.30 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon RX Vega 6 |
| PCIe Version |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 35 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 14 349 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 410 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 305.49 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.