Ryzen 5 4500U
Ryzen 5 4500U — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 4500U
FP6
•
Renoir
•
06.01.2020
•
6 cores /
6 threads
•
2.30 GHz
•
15W
🏆 Top #1385
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
9,647
PassMark
10,692
Efficiency
643.13
AMD released the Ryzen 5 4500U processor :year_text, expanding its popular :family_text series. Thanks to the use of the 7 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. Multitasking is implemented through 6 cores and 6 computing threads, which is sufficient for comfortable work. In standard mode, the chip operates at 2.3 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4 GHz. The processor is equipped with a spacious buffer: the L3 cache memory volume is 8 MB. The TDP level for this model is set within 15 W. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 06.01.2020 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Mobile / Laptop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Renoir |
| Part Number (OPN/S-Spec) | 100-000000084 |
Architecture
| Socket | FP6 |
| Microarchitecture | Zen 2 |
| Process Node (CPU Node) | 7 nm |
| Foundry | TSMC |
| Transistor Count | 9.80 million |
| Die Size | 156.00 mm² |
| Package Type | BGA |
| Soldered to Board (BGA) | Yes |
| Max. Temperature (TjMax) | 105 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 6 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 2.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 23.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | No |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 51.20 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| Integrated Graphics | Radeon Graphics 384SP |
| PCIe Version | PCIe 3.0 x12 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 15 W |
| Configurable TDP (cTDP) | 10 W - 25 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 10 692 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 405 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 643.13 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.