Ryzen 5 2600X
Ryzen 5 2600X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 2600X
AM4
•
Zen
•
19.04.2018
•
6 cores /
12 threads
•
3.60 GHz
•
95W
🏆 Top #1075
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
14,474
PassMark
13,874
Efficiency
152.36
The Ryzen 5 2600X processor from AMD was officially introduced to the market :year_text. The chip is manufactured using a 12 nm process node and is designed for installation in the compatible motherboards socket. The computational arsenal of this model includes 6 cores, capable of executing 12 instruction threads simultaneously. Starting operating frequencies begin at 3.6 GHz. Under heavy loads, the frequency can automatically increase up to 4.3 GHz. Since the multiplier here is unlocked, enthusiasts will be able to squeeze additional megahertz out of the processor. Thanks to 16 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The manufacturer indicates heat dissipation at 95 W in standard operating mode. Regarding gaming performance, the chip provides a basic level of comfort. It's perfectly suited for casual games, online projects, or esports disciplines where extreme power isn't required.
General Information
| Release Date | 19.04.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Zen |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YD260XBCM6IAF YD260XBCAFBOX |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen+ |
| Process Node (CPU Node) | 12 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 6 |
| Total Threads | 12 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.25 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 576 KB |
| L2 Cache | 3 MB |
| L3 Cache | 16 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 95 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 13 874 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 379 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 152.36 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.