Ryzen 5 2500X
Ryzen 5 2500X — Specifications, Tests & Benchmarks
Ryzen 5 2500X
AM4
•
Zen
•
10.09.2018
•
4 cores /
8 threads
•
3.60 GHz
•
65W
🏆 Top #1551
🎯 Gaming
Performance
Synthetic Score
7,365
PassMark
9,391
Efficiency
113.31
The Ryzen 5 2500X model:family_text, developed by AMD engineers, expanded the range of desktop solutions :year_text. Thanks to the use of the 12 nm process node, the manufacturer achieved an excellent balance of performance. The chip is installed in the compatible motherboards socket. The die configuration includes 4 computing cores with support for 8 threads. The base clock speed is 3.6 GHz. Automatic overclocking algorithms allow the chip to accelerate up to 4 GHz when the system demands it. The presence of an unlocked multiplier makes this model ideal for manual overclocking enthusiasts. Thanks to 8 MB of L3 cache, latency when accessing RAM is reduced. The processor's base thermal design power (TDP) is stated at 65 W. In entry-level or mid-range gaming builds, this processor will perform confidently, providing acceptable frame rates when using an appropriate graphics accelerator.
General Information
| Release Date | 10.09.2018 |
| Production Status | Active |
| Market Segment | Desktop |
| Family | Zen |
| Series | Ryzen 5 |
| Codename | Zen |
| Part Number (OPN/S-Spec) | YD250XBBM4KAF YD250XBBAFMPK |
Architecture
| Socket | AM4 |
| Microarchitecture | Zen+ |
| Process Node (CPU Node) | 12 nm |
| Foundry | GlobalFoundries |
| Transistor Count | 4.80 million |
| Die Size | 213.00 mm² |
| Package Type | PGA |
| Max. Temperature (TjMax) | 95 °C |
Cores & Threads
| Total Cores | 4 |
| Total Threads | 8 |
Clock Speeds
| Base Clock Speed | 3.6 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4 GHz |
| Multiplier | 36.00 |
| Base Clock (BCLK) | 100 MHz |
| Unlocked Multiplier (Overclocking) | Yes |
Memory Support
| Memory Type | 0 |
| Memory Channels | 2 |
| Memory Bandwidth | 46.90 GB/s |
| ECC Support | No |
Cache Memory
| L1 Cache | 384 KB |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 8 MB |
Connectivity & Graphics
| PCIe Version | PCIe 3.0 x16 |
Power
| Base Power Consumption (TDP/PL1) | 65 W |
Performance
| Multi-Core Performance | 9 391 |
| Gaming Potential (Single-Core) | 2 313 |
| Efficiency (Perf/Watt) | 113.31 pt/W |
How this processor performs in games
Всі тести
Тестів поки немає.
Comments
0Please log in to your account to leave a comment.
Log In or RegisterNo comments yet. Be the first to comment!
Are you sure you want to delete this comment? This action cannot be undone.